Gothic metal

17. července 2006 v 11:19 | Judyth |  Hudba a film
Gothic metal, také nazýván goth metal, je styl, který vznikl kombinací heavy metalu a gotické hudby. Vzniknul na počátku 90. let 20. století v Evropě, částečně i v USA.

Počátky (1983-1990)
Počáteční fáze gothic metalu se dá definovat jako gothic rock s metalovými texty. Ačkoli Glenn Danzigova skupina Samhain se v tomto směru také projevila, největší vliv na toto období se přisuzuje Christianu Deathovi. Hluboký baryton Rozze Williamse a Valora Kanda, sestupné basové kytary a děsivé synthy udělali na spoustu následujících kapel velký dojem. Celtic Frost - přestože považována mnohými za původní black metalovou skupinu - také sehrála roli zde pro svůj gotický zvuk.

Dále (1990-současnost)
V 90. letech si pár mladých kapel v severní Anglii vypůjčila zvuk gothic metalu 80. let a spojila ho s pomalým "pohřebním" zpěvem od Black Sabbath. Vzniklý styl, nazýván byl gothic doom nebo také gothic death, lze považovat za druhou fázi vývoje tohoto žánru. Skupiny, které se prosadily tento žánr, jsou například Paradise Lost, My Dying Bride a Anathemu.
Přestože Skandinávie byla známá spíše pro svůj Black a Death metal, právě mnohé z těchto skupin se přeorientovaly a začaly hrát více gothic - například Tiamat, Theatre of Tragedy a Lake of Tears. Paradise Lost, Anathema vyžívali ve svých skladbách ženského hlasu, norští Theatre of Tragedy ale byli první gothic metalovou skupinou se ženou, coby kapelnicí (Liv Kristine Espenaes Krull - později nahrazena další zpěvačkou, tentokrát se jmenovala Nell).
I New Yorská skupina Type O Negative byla spojena s death metalem and trash metalem přes předchozí kapelu zpěváka/basisty Petera Steela, Carnivore. Charakteristické je pro ní její ostré a drzé, avšak vtipné výstupování.
O něco méně tvrdá verze gothic metalu se rozvíjela uprostřed 60. let. Tyto skupiny se zaměřily na ženské hlasy, ne nutně operní, a výrazně omezily doom metalové prvky a temné mužské hlasy. Patří sem The Gathering (Nizozemí), Within Temptation (Nizozemí), Lacuna Coil (Itálie) a Lacrimosa (Německo). Některé skupiny také přidávali elektronické zvuky a klasický rockem a výsledkem byla lehčí a snesitelnější forma žánru.
Scéna gothického metalu je v současné době velmi rozvinutá v Severní Evropě, především ve Finsku.
Pojmy a zařazení
Přestože styl není tolik kontroverzní jako ostatní metalové žánry, je důležité umět rozlišit ty skupiny, které mají jen gothic "image" a ty, které opravdu hrají gothic metal.
Když se například začala rozšiřovat sláva skupiny Marilyn Manson, někteří novináři ji zařadili mezi "gothic rock" a "gothic metal", přestože lze v jejich hudbě nalézt jen velmi málo znaků těchto stylů. Rostoucí popularita industrial rocku v 90. letech může být označena za hlavní zdroj těchto omylů, protože někteří umělci se inspirovali "gotickým" stylem oblékání podobně jako skutečné gothic metalové skupiny.
Ačkoliv gothic metal - stejně jako většina metalových žánrů - se těžko zařazuje, některé hlavní znaky jsou tyto:
Texty se zaměřují na abstraktní předměty: víra a Bůh, nebe a peklo, romance, horor, deprese, ztráta blízkých, prázdnota a smrt. Typicky jsou postavy umístěny do prostředí před 20. stoletím.
zpěv je většinou mužský, ženský, nebo zpívají oba. Mužské hlasy jsou buď hluboké tenory, nebo death-metalový chrapot. Ženské hlasy bývají vysoké a operní, ale někdy jsou zpívané v normální stálé tónině a jsou zkombinované s dozvukem efektů.
kytary a basy jsou hlavní. Někdy více, někdy méně používají distorsion, stejně jako doom metal. Dále používají bicí (někdy synthetizátory); tempo a zvuk jsou většinou závislé na výkonu zpěváka a konkrétní písni.
Gothic metal má mnoho společného se symphonic metalem. Symfonický metal vznikl někdy koncem 90. let 20. století. Na rozdíl od gothic metalu, který je spíše agresivní (podle death metalu), je symphonic metal jednoduší, lehčí a převládají v něm motivy klasické hudby.

Seznam gothic metalových skupin
Aesma Daeva (USA)
After Forever (Nizozemsko)
AraPacis (Kanada)
Ashes You Leave (Řecko)
Avrigus (Austrálie)
Beseech (Švédsko)
Charon (Finsko)
Cradle Of Filth (Velká Británie)
Dargaard (Rakousko)
Diluvium (Srbsko)
Dreams of Sanity (Rakousko)
Darkwell (Rakousko)
Elegeion (Austrálie)
Elis (Lichtenštejnsko)
End My Sorrow (Dánsko)
Entwine (Finsko)
Epica (Nizozemsko)
For My Pain (Finsko)
Haggard (Německo)
In Grey (Švédsko)
Killing Miranda (Velká Británie)
Lacrimas Profundere (Německo)
Lacrimosa (Německo)
Lacuna Coil (Itálie)
Lake of Tears (Švédsko)
Leicohtica (Austrálie)
Leaves' Eyes (Německo)
Lightning War (Velká Británie)
the missing: (USA)
Moi Dix Mois (Japonsko)
Moonspell (Portugalsko)
More (Itálie)
My Dying Bride (Velká Británie)
Myriads (Norsko)
Nightwish (Finsko)
Octavia Sperati (Norsko)
On Thorns I lay (Řecko)
Paradise Lost (Velká Británie)
Penumbra (Francie)
Poema Arcanus (Chile)
Poisonblack (Finsko)
Rain Fell Within (USA)
Saviour Machine (USA)
Septic Flesh (Řecko)
Sirenia (Norsko)
Skeptical Minds (Belgie)
Theatre of Tragedy (Norsko)
The Bronx Casket Co. (USA)
The Gathering (Nizozemsko)
The Sins Of Thy Beloved (Norsko)
Tiamat (Německo) (dříve Švédsko)
Trail of Tears (Norsko)
Tristania (Norsko)
Type O Negative (USA)
Xandria (Německo)
Within Temptation (Nizozemsko)
Without Face (Maďarsko)
Velvetcut (Finsko)
Virgin Black (Austrálie)
*
Překlad: Judyth
 

16 lidí ohodnotilo tento článek.