Gothic rock od Boba...část 3.

13. března 2007 v 12:09 | Goth Bob Lučan |  Hudba a film
INTERMEZZO
Má oblíbená alba
Siouxie and the Banshees - Kaleidoscope, 1980
Bauhaus - In the Flat Field, 1980; Mask,1981
Christian Death - Only Theatre of Pain, 1982, Rozz Williams
Siouxie and the Banshees - A Kiss in the Dreamhouse, 1982
Alien Sex Fiend - Who's been sleeping in my brain, 1983
The Cure - The Top, 1984
The New Model Army - Vengeance, 1984
The Damned - Phantasmagoria, 1985
Bolshoi - Giants, 1985
Lords of the New Church - Killer Lords, 1985
Christian Death - Ashes, 1985
Sisters of Mercy - First and last and always, 1985
Red Lorry Yellow Lorry - Paint Your Vagon, 1986
Cranes - Fuse, 1986
Virgin Prunes - The Moon Looked down and laug
The Mission - Gods own medicine, 1986
Gene Loves Jezebel - The House of Dolls, 1987
Fields of the Nephilim - Dawnrazor, 1987
Sisters of Mercy - Floodland, 1987
Christian Death - Sex and Drugs and Jesus Christ, 1988, Valor
Peter Murphy - Love Hysteria, 1988, sólově
Fields of the Nephilim - The Nephilim, 1988; Elyzium, 1990
Sisters of Mercy - Wision Thing, 1990
Love Like Blood - Flags of Revolution, 1990; An Irony of Fate, 1992; Odysse, 1994
Christian Death - Iron Mask, 1992, Rozz Williams
Rosetta Stone -Adrenaline, 1992; Orthodox
House of Usher - Grimoire
XIII. století - Amulet, 1992; Gotika, 1994
Type O'Negative - Bloody Kisses, 1993; October Rust, 1996
Faith and the Muse - Elyria, 1994
Christian Death - Sexy Death Goth, 1994, Valor
Love Like Blood - Exposure, 1995
London after Midnight - Psycho Magnet, 1996
XIII. století - Nosferatu, 1995; Werewolf, 1996
Two Witches - Bites and Kisses, 1996
Christian Death - Prophecies, 1996, Valor
The Nefilim - Zoon, 1996
Jerusalem Syndrome - The Books of Days, 1997
De/Vision - Monosex, 1998
Clan of Xymox - Hydden Faces, 1997, Creatures, 1999
Type O'Negative - World Comming Down, 1999; Life Is Killing Me, 2003
London after Midnight - Selected Scenes from the End of the World, 1998
13 Candles - Angels of Morning Silence, 1997
Deine Lakaien - Kasmodiah, 1999
House of Usher - Cosmogenesis, 1999
Bauhaus - Gotham, 2CD Live best of + live DVD koncert, 1999, comeback
Christian Death - Pornographic Messiah, 1998; Born again Anti Christian, 2000, Valor
XIII. století - Ztraceni v Karpatech, 1998; Metropolis, 2000
Cassandra Complex - Wetware, 2000
Lacrimosa - Fasade, 2001
Ikon - On the Edge of Forever, 2001
Fields of the Nephilim - Fallen, 2000
The 69 Eyes-Paris Kills 2001, Devilin2003
XIII. století - Vendeta, 2004
Fields of the Nephilim - Mourning Sun, 2005
Killing Joke - Hossanas From The Basements Of Hell,2006
Skinny Puppy - Mythmaker, 2007
Type O'Negative - Dead Again, 2007
Dále uvádím jen oblíbené kapely:
Dreadful Shadows, Shadow Project, Sanguis et Cinis, Nosferatu, Theatre of Hate, Corpus Delicti, Garden of Delight, Velten Brand, The Electric Hellfire Club, Lover of Sin(Maitrii, Christian Death), Missing Perssons, Switchblade Symphony, Das Ich, This Ascension, Mephisto Walz, March Violets, Play Dead, Under Two Flacs, Stranglers, Electrics Sex Circus, Klockwork, The Cruxshadows, Blutengel, Catastrophe Ballet, The Rose Avalanche, Saccret Discovery, Illuminate,ale rád si poslechnu i např Tiamat, Paradise Lost, Deathstars.
Takže je z čeho vybírat, aniž bychom museli sáhnout po metálku. Tahle alba i kapely jsem nevybíral jen čistě z gothického rocku, nýbrž i ze stylů jako dark wawe, EBM, synthpop, industrial, postpunk atd.. Začátečníkům lze doporučit nejrůznější kompilace, z nichž vybírají např.: Gothic rock 1-2, Gothic Club Classic, Goth's Paradise, Orkus Present, Cleopatra Present, což je výběr vydavatelství Cleopatra a uvádí zde styly gothic, synth pop a industrial.
Top ten, deset mých nej…Fields of the NEPHILIM, CHRISTIAN DEATH, BAUHAUS, SISTERS…, HOUSE OF USHER, LONDON AFTER MIDNIGHT, ROSETTA STONE, CLAN OF XYMOX, SIOUXSIE and THE WAKE.
Tento článek vlastně vznikl na základě mých náhodných exkurzí po internetových stránkách, kde jsem narazil na názory, či prezentace gothického rocku v takové podobě, která mě, ortodoxního gothika, pobouřila natolik, že jsem se rozhodl vystoupit z anonymity a uvést
věci na pravou míru. Jak dalece se mi to podařilo, asi nezjistím, ale za pokus to jistě stálo. Já si zachovám iluze o "pravosti gothického rocku", který tkví v punku ,ať hudebně či
ideologicky.
Měl jsem a mám rád tento styl i samotný termín pro jeho tajemnost, a repovat v kombinaci
například s nu-metalem asi nikdy nebudu! Chápu, že vymyslet v dnešní době něco nového je velmi těžké. Spousta kapel je dokonce nepřímo ovlivněna gothic rockem. Chci říct, že já mám raději originál než plagiátorství. Dokáže mne pěkně nadzvednout, když si nějaká adolescentka přečte, že její kapela Eavensence má něco společného s gothikou, a holka už je "goth"!
A co se týká tzv. komerčnosti, věc názoru. Ve své podstatě by dnes totiž člověk mohl brát za komerci cokoliv. Kapely, které se hřejí na výsluní díky dávné image gothiky a dnes to jen přislazují popovými cover verzemi, to mě moc nebere.Narůstá příliv kapel ve stylu HIM, jen kvůli jejich zoufalému úspěchu u -náctileté generace, zejména dívčího pokolení. Proč ne, je to jejich věc. Ať se nazývají třeba love metal. Tyto kapely se dají koupit v každém krámu a holky si jejich odznáčky připínají na své fosforové batůžky. Nenaznačuje snad něco už ta skutečnost, že v éteru slýcháte H.I.M., či The 69 Eyes, avšak už jen stěží se dočkáte hudby Christian Death, London after Midnight, Das Ich nebo Faith and the Muse? A v běžném hudebním obchodě je vesměs nekoupíte a musíte je pracně objednávat z internetových obchodů či se po nich pídit jinak. Nepovažuji je tedy přímo za komerci a lamače dívčích srdcí. Není zde k dispozici ani v dnešních dnech mnoho časopisů o gothic rocku, spíš jen ziny, takže nevidím důvod, proč by gothika měla být komerční.
Promiňte mi, ještě stále dělám rozdíly mezi Within Temptation a Bauhaus. Myslím si, že je dnes spousta příjemných goth kapel a nemusí to být žádný "synfo" Nightwish, ale například Inkubus Sukkubus, kde mají také skvělou vokalistku. Bojím se, aby za chvíli nebyla gothika i hiphop jedno. To budu raději neobjektivní. Líbí se mi, když kapela existuje dvacet let a je pořád svá, undergrundová. Jsem snad historicky jeden z "nejtrvanlivějších" zastánců gothic rocku. Kdo tvrdí, že gothic rock je dnes vyloženě komerční, asi ten pravý nikdy neslyšel. Možná jsem naivní, pokud je však dnes gothika jen módní záležitostí, pak mě to moc mrzí, já však s touto módou nemám nic společného. Jsem totiž dítě odkojené tvorbou Petera Murphyho, Rozze Williamse, Carla McCoye, Petra Štěpána, Andrewa Eldritche, Chrise Reeda, Wayna Husseye, Valora, Marca Almonda i Garyho Numana.
Chtěl jsem poukázat zejména na to, že gothický rock a metal jsou dvě samostatné stylové jednotky, neboť vycházejí ze zcela různých základů. V žádném případě nedělám z gothiky víc, než je, nicméně konkrétně pravé gothice hloubku přikládám. Nemyslím si, že gothika, rozuměj gothic rock, se snaží aktualizovat romantismus.Gothika nemá s gotikou, rozuměj s gotickým obdobím, nic společného. Gothika je název pro styl, který koncem sedmdesátých let vzešel z punku á la Bauhaus.Od toho tady byly jiné postpunkové klony novoromantiků, například synthie pop, new romantic. Jmenovitě z let osmdesátých kapely Classix Nouveaux, Visage, Tubeway Army, Soft Cell, Icehouse, Talk Talk, Thompson Twins, Ultravox The Passions, či New Order, kterou vytvořili bývalí členové Joy Division. Z let devadesátých elektroromantici De Vision, Wolfsheim, And One, Deine Lakaien, The Frozen Autumn, Philtron, Heyaeb, Bella Morte, Toy, atd..Snad bych se v této souvislosti mohl ještě zmínit o E.B.M.(electronic body music), kterou v osmdesátých letech odstartovaly kapely Front 242, Skinni Puppy a např. Front Line Assembly. V současnosti se podobným stylem vyznačují In Street Confidence, Dance or Die, VNV.Nation, Suicide Commando.
Osobně se domnívám, že pro lidi s nepředpojatou myslí není těžké vidět ty pravé, téměř až oficiální souvislosti mezi několikráte zmiňovanými styly, tedy gothic rockem a synth popem atd.. Těžko se dá vše vysvětlit během jednoho článku. Koneckonců, i když se svět gothic rocku v průběhu nového milénia změnil, nevytvářím žádný gothický řád.
Nechci vypadat nabubřele, ale tohle je jen zlomek z mých zkušeností a pro toho, kdo by se se mnou chtěl na toto téma podělit o své názory, uvádím kontaktní adresy.Rád bych touto formou poděkoval i mé oddané spolupracovnici za to, že se mnou vydržela až do konce článku. V neposlední řadě samozřejmě zdravím všechny pravé goth fanoušky a transylvánské vlky.
A netvrdím, že nejsem zaujatý.
Ave Goths!
Váš Goth Bob Lučan (Autorská práva vyhrazena.ag)
Autor článku: Goth Bob Lučan (e-mail: Goth.Bob.Lucan@seznam.cz)
 

1 člověk ohodnotil tento článek.