Leden 2009

A v prach se obrátíš...

10. ledna 2009 v 15:10 | Judyth |  Humor a zajímavé :)

http://judytha.blog.cz © 2009-Judytha

Tim Burton

6. ledna 2009 v 18:28 | Judyth |  Hudba a film
TIM BURTON

Portrét amerického režiséra s naprosto jedinečným výtvarným projevem.
Timothy William Burton se narodil 25.8.1958 v Burbanku ve státě Kalifornie. Prostředí jeho rodného města jeho duši příliš nevyhovovalo. Nebavily ho knihy ani škola (ve které se mu příliš nedařilo) a ruch kolem ho rozčiloval. Svůj vlastní kouzelný svět proto hledal jinde, unikal do své fantazie a věnoval se horlivě kreslení a malování. Rád sledoval sci-fi a fantasy filmy. Miloval japonské Godzily, anglické horory společnosti Hammer Horrors a dobrodružné špektákle Raya Harryhausena. Jeho hrdiny byly všelijaké příšery a jeho velkým idolem z masa a kostí byl Vincent Price.
TIM BURTON V INSTITUTE of the ARTS
Po střední škole ( v roce 1976) nastoupil Burton na Kalifornia Institute of the Arts, kde právě studio Disney hledalo mladé talenty. Přihlásil se na výukový program, kde se mu velice líbilo a v roce 1979 se stal členem týmu Disneyho animátorů. Ale jeho nadšení netrvalo dlouho.THE FOX AND THE HOUND (1981)
Jeho prvním úkolem pro studio Disney byl film "Liška a pes", cituplný příběh o přátelství malého liščátka a štěňátka. Záhy pochopil, že roztomilé lištičky nejsou jeho parketa: "Moje lišky vypadaly jako přejeté mrtvolky. Bylo to frustrující." Tvůrčí deprese u něj vyústila v chorobnou spavost: spal čtrnáct hodin denně, deset doma a čtyři v práci. Po roce však štěstěna neuvěřitelným způsobem zasáhla v Burtonův prospěch a místo padáka byl povýšen.
VINCENT (1982)
První loutkový černobílý krátkometrážní film Tima Burtona se jmenoval "Vincent". Trval pouhých 6 minut a vyprávěl o malém chlapci Vincentovi Malloyovi, který fanaticky obdivuje herce Vincenta Price, čímž své matce způsobuje noční můry. Zvláštností filmu byla skutečnost, že komentář filmu namluvil sám Price, čímž si Burton splnil svůj dětský sen.
FRANKENWEENIE (1984)
Druhým krátkometrážním filmem výjimečného a tajemného Tima Burtona byl opět černobílý avšak tentokrát již hraný film "Frankenweenie". Šlo o 29ti-minutovou dětskou parafrázi na Frankensteina. Film vyprávěl o chlapci, který se pokouší oživit svého mrtvého psa. Disney byl z této dvojice filmů velice rozhořčen, a tak oba filmy skončily v šuplíku. Disney se neodvážil tyto filmy použít jako pohádky pro děti a bohužel jsou oba snímky zcela nedostupné. Což jistě zamrzí převážně skalní příznivce Burtonovy tvorby.
PEE-WEEHO VELKÉ DOBRODRUŽSTVÍ (1985)
Avšak než se film "Frankenweenie" ztratil v šuplíku nadobro, měl ho to štěstí shlédnout sám král moderního hororu Stephen King. Potom už šlo vše od jednoho k druhému, nejprve se zmínil Stephen King Bonni Leeovi z Warner Bros a ten dal vědět o Burtonově tvorbě komiku Paulovi Reubensovi, který si právě dopisoval scénář na tělo a hledal vhodného režiséra. A tak ho nakonec našel právě v Timovi Burtonovi. Film "Pee-Weeho velké dobrodružství" je o chlapíkovi, který se vydá napříč Amerikou, aby našel svůj ukradený bicykl. Tento film byla první Burtonova velká šance dokázat, jak si umí poradit s celovečerním filmem. A film skutečně uspěl. Při rozpočtu 6 miliónů vydělal jen za první víkend 4,5 miliónu a stal se hitem. Warner Bros ocenilo obrovský talent Tima Burtona a dalo mu 15 miliónů na jeho vlastní film.
BEETLEJUICE (1988)
Tento film byl skutečně úžasnou a hlavně nápaditou podívanou. Tato komedie začíná zcela odlišně než většina jiných komedií. Ale co jiného se dá očekávat od Tima Burtona. Film vypráví o novomanželské dvojici, která se při návratu z kostela zabije při autohavárii. Jako duchové se vracejí do svého domu a bojují s nově se nestěhující "nesnesitelnou" rodinou. Avšak protože nemají dostatek zkušeností ve strašení živých, požádají o pomoc nájemného ducha jménem "Beetlejuice". Burton sice trval na tom, že Beetlejuice bude hrát jeho oblíbený herec Sammy Davis, ale studio si prosadilo Michaela Keatona. Což se nakonec ukázalo skutečně vynikající volbou a právě díky úžasnému a vtipnému výkonu Michela Keatona se stal film kultovní záležitostí. Ač si název filmu "Beetlejuice" musel Burton doslova vydupat.
BATMAN (1989)
Warner Bros byli nadšeni úspěchem filmu "Beetlejuice", a tak Burtonovi svěřili 35 miliónů na natočení filmu "Batman". Ponuré Gotham City v podání Tima Burtona přitáhlo do kin hordy diváků a film se stal jedním z nejziskovějších filmů všech dob. Jen za první víkend promítání v Americe vydělal film 42 miliónů dolarů. Po celém světě vydělal film 413 miliónů dolarů. Tento film nebyl úspěšný pouze pro filmovou kariéru režiséra, ale také svitlo na lepší časy v jeho osobním životě. Během natáčení se totiž Burton seznámil s výtvarnicí Lenou Giesekeovou a oženil se s ní.
STŘIHORUKÝ EDWARD (1990)
Ve svém dalším filmu už Burton před kamerou představil svůj idol Vincenta Pricea. Sice jen v epizodní roličce stvořitele ústřední postavy, ale i v tak malé roli byl Price úžasný. Také se při natáčení tohoto filmu setkal poprvé s hercem Johny Deppem, který se stal v následující režisérově tvorbě tzv. kmenovým hercem. Tento film byl pro Burtona velice osobní. Příběh o outsiderské a okolím nepochopené postavě nosil v hlavě již od dětství. Po finanční stránce již tento film nebyl tak slavný, ale kritika a ohlas diváků byl velice pozitivní.
BATMAN SE VRACÍ (1992)
Vzhledem k úspěchu prvního Batmana Warner Bros neřešil, kolik bude druhý díl stát. Proto měl Burton možnost skutečně se naplno pustit do natáčení svých temných vizí. Burton dostal na tento film celých 80 miliónů dolarů a pustil se směle do práce na pokračování "Batman se vrací". Film byl temnější, Burtonovštější a neuchopitelnější, někteří diváci byli uneseni, jiní zklamáni. Ale film byl přes všechny jeho zvláštnosti přeci jen úspěšným. Vidělal kolem 282 miliónů dolarů. Krátce před uvedením filmu do kin se však Burton rozvádí se svojí ženou a začíná si s herečkou Lisou Marieovou, kterou obsazuje do všech čtyřech následujících filmů. Přirozeně kromě následujícího loutkového filmu.
PŘEDVÁNOČNÍ NOČNÍ MURA (1993)
Tento loutkový film je opravdová perla Burtonovské tvorby. Burton podle svého vlastního scénáře vyprodukoval velice ponurý loutkový muzikál nazvaný "Předvánoční noční můra". Tímto filmem si Burton tak nějak vynahradil své dva krátkometrážní filmy, které v jeho rané tvorbě skončily v šuplíku. A je to dobře, že Burton nezanevřel na animovanou tvorbu. Jde o příběh kostlivce Jacka, pána Helloweenského městečka, který se rozhodne ztropit trochu rozruchu ve Vánočním městečku a dát tak na frak Dědovi Mrázovi. Film se, jak jinak, stal kultovní animovanou záležitostí.
ED WOOD (1994)
Tato černobílá nostalgická komedie je filmem o rané tvorbě nejhoršího režiséra všech dob - Edwarda D.Wooda. Snímek, ač byl naprostým komerčním propadákem, dostal dva Oscary. Za vedlejší roli a make-up. Tento rozporuplně přijatý film je však něčím výjimečným a skutečně zvláštním nejen v tvorbě Tima Burtona, ale v celé dosavadní kinematografii. Zázrakem je, že Burton získal v Hollywoodu na takovýto projekt celých 18 miliónů. Nikdo jiný by takovou částku na něco takového nedostal. Burton si však šel opět tvrdě za svým. A volba Johnyho Deppa do hlavní role byla více než trefa do černého.
MARS ÚTOČÍ! (1996)
K tomuto filmu toho příliš nenapíšu. Ač jsem velký příznivce T.Burtona, tento film mne zklamal. Nevím, zda to byl záměr režiséra či ne, ale skutečně jsem z tohoto filmu byl unuděn k smrti. Možná že dnes s odstupem času bych měl jiný názor, ale obávám se že ne. Takže rychle k dalšímu filmu.
OSPALÁ DÍRA (1999)
Dalším filmem T.Burtona je temný fantasy horor "Ospalá díra". V tomto filmu pátrá detektiv (opět Johny Depp) z New Yorku po bezhlavém jezdci vraždícím obyvatele malé vesničky. Vše se natáčelo ve studiu pod umělým osvětlením a film získal neopakovatelnou atmosféru. Film opět zabodoval na všech frontách a stal se opět úspěšnou "burtonovkou" se vší parádou. Při dokončování tohoto filmu byl režisér osloven pány z Twentieth Century Fox, aby pro ně zrežíroval remake klasické Planety opic z roku 1968. A Burton souhlasil.
PLANETA OPIC (2001)
Film "Planeta opic" od T.Burtona byl jeho nejdražším projektem. Film stál celých 100 miliónů dolarů. Samotný film sice vydělal ale kritika nebyla nejlepší a především fanoušci Burtona byli zklamáni. Tento film byl nejdražším filmem T.Burtona, ale nejméně se práci T.Burtona podobal. Po natočení filmu se T.Burton rozešel s Lisou Marieovou a odjel do Paříže se svoji novou přítelkyní Helenou Bonham Carterovou.
BIG FISH (2004)
KARLÍK A TOVÁRNA NA ČOKOLÁDU (2005)
MRTVÁ NEVĚSTA (2005)
SWEENEY TODD (2008)
ALENKA V ŘÍŠI DIVU (2009 ? )


ZDROJ: Internet